All Books
Photography
Words
Czech
Used


Grain is an independent curated photobook store by Igor Zacharov based in Prague, Czech Republic.

My aim is to offer hand picked selection of titles that I believe deserve the attention of every photography enthusiast. All that you have to do is cherry pick to your taste.

Cart

About
Contacts
Instagram
Podcast

Sunshine Hotel

by Mitch Epstein

Published by Steidl

︎ CZK1900 ︎ Add to Cart

CZ

Fotografů, kteří si za hlavní téma své práce vybrali Ameriku je nespočet. Málokdo ale dokázal tak rozsáhlé téma pojmout jako Mitch Epstein. Kniha Sunshine Hotel je výběrem jeho práce z posledních pěti desetiletí. Od prvních fotografií, které Epstein pořídil v roce 1969 ve svých 16 letech až po tvorbu z roku 2018. Bez ohledu na to, jak moc se USA mění, stále sleduje, konfrontuje a popisuje něco záhadně a vytrvale amerického. Obsáhla a velkorysá kniha Sunshine Hotel plná převážně barevných velkoformátových fotografií vyšla u nakladatelství Steidl nyní k vidění a dostání v Grain Photobooks.

EN

There are countless photographers who have chosen America as the main theme of their work. But only few have been able to grasp such an extensive topic as Mitch Epstein. The book Sunshine Hotel is a selection of his work from the last five decades. From the first photographs Epstein took in 1969 at the age of 16 to his work in 2018. No matter how much the United States changes, he still observes, confronts, and describes something mysteriously and persistently American. The beautiful and generous book Sunshine Hotel, full of mostly large-format color photographs, has been published by Steidl at is now available on Grain Photobooks.